Bez kategorii

Dofinansowanie na dom hybrydowy – jak je zdobyć?

Od budowy domu hybrydowego wielu odstrasza koszt jaki należy ponieść przy jego budowie. Można się wtedy zastanawiać czy inwestycja się zwróci lub po jakim czasie. Dla wielu rodzin koszt ten jest niewyobrażalnie wysoki i nie mogą na to sobie pozwolić. Na szczęście przewidziane są dofinansowania, które umożliwiają budowę domów energooszczędnych. Jak je uzyskać?

Stawiany jest coraz większy nacisk na energooszczędność domów. Do ich budowy czy zakupu mają zachęcać specjalne programy, które przewidują dopłaty do kredytów hipotecznych. Program, współfinansowany przez banki oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest skierowany głównie do osób, które budują lub planują kupić domy energooszczędne.

panele słoneczne
domyhybrydowe.pl

Do uzyskania dofinansowania trzeba spełnić pewne kryteria. Budowany dom jednorodzinny powinien być budowany według jednej z kategorii energetycznych – energooszczędnej lub pasywnej. Obie kategorie różnią się energią użytkową potrzebną do centralnego ogrzewania. Określa on liczbę kilowatogodzin, która jest potrzebna na metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu na przestrzeni roku. Domy pasywne posiadają EUco na poziomie 15kWh/m2rok, a domy energooszczędne 40 kWh/m2rok. W ten sposób przyznaje się dopłatę 50 tysięcy zł dla domów pasywnych oraz 30 tysięcy dla domów energooszczędnych.

Zanim zaciągnie się kredyt dofinansowany przez ministerstwo, trzeba najpierw dobrać odpowiedni projekt domu. W tym celu warto przejrzeć katalogi lub zamówić projekt. Najważniejsze, aby spełniał on warunki energooszczędności w jednej z kategorii. Dom powinien być usytuowany, aby zapewnione było nasłonecznienie z południowej strony. Dzięki temu właściwie wykorzystuje się energię słoneczną, a tym samym pomaga to w zarządzaniu energią w domu. Kolejny warunek otrzymania dofinansowania to zaciągnięcie kredytu na budowę domu w ramach częściowej spłaty. W warunkach starania się o dotację uwzględniono czas budowy domu – nie powinien przekraczać 3 lat od podpisania umowy kredytowej. Dom powinien być zakończony w momencie starania się o dofinansowanie i posiadać certyfikat świadczący o jego energooszczędności.