Bez kategorii

Jak porównywać oferty kredytów hipotecznych?

Każdy kredyt to spore zobowiązanie, które najczęściej opiewa na całkiem niemałą kwotę. Nic więc dziwnego, że osoby planujące wziąć pożyczkę na zakup nieruchomości starają się znaleźć ofertę, która wypadnie najkorzystniej. Jak wyglądają możliwości porównywania konkretnych propozycji? O tym przeczytacie poniżej!

Osobiste wizyty w bankach

Ta opcja z pewnością przejdzie przez myśl zwolennikom tradycyjnych rozwiązań – czy słusznie? Niekoniecznie. Po pierwsze: odwiedziny kilku czy kilkunastu banków wymagają ogromnych nakładów czasu, który jest przecież tak bezcenny. Druga sprawa to natomiast fakt, że podczas wizyty w instytucji finansowej możecie się spodziewać dokładnego sprawdzenia Waszych możliwości spłaty konkretnego kredytu. Ocena może zostać wystawiona na podstawie cech osobowych, dochodów, zobowiązań, historii kredytowej czy nawet scoringu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Warto wiedzieć, że zapytania wysyłane do BIK już podczas samego szukania optymalnej oferty kredytu w różnych bankach mogą obniżać scoring, a tym samym obniżać szansę na pożyczkę. Z tego powodu nie poleca się seryjnego sprawdzania propozycji w wielu instytucjach. Zamiast tego, w pierwszej kolejności należy sprawdzić warunki różnych placówek za pomocą Internetu!

Internetowe poszukiwania

Znacznie lepszym wyjściem jest samodzielne porównywanie propozycji kredytów poszczególnych banków. Najlepszym źródłem informacji w tym przypadku są strony internetowe potencjalnych kredytodawców. Naprawdę opłaca się poświęcić trochę czasu na poszperanie i znalezienie najlepszej oferty.

Co warto wiedzieć, to to, że o tym, że rozglądamy się za kredytem, nikt nie będzie wiedział, a więc nie trzeba się obawiać obniżenia swoich szans na dostanie kredytu hipotecznego. Jest to zdecydowanie lepsze wyjście niż to, o którym pisaliśmy wcześniej!

Porównywarki i kalkulatory kredytów hipotecznych

Przeglądanie stron kilkunastu placówek może być problematyczne, dlatego najlepszym sposobem na porównanie wielu ofert są różnego rodzaju porównywarki kalkulatory: samych kredytów hipotecznych czy nawet zdolności kredytowej. Po wypełnieniu krótkiego formularza dotyczącego szczegółów planowanej pożyczki, porównywarki wyświetlają propozycje zaciągnięte z serwisów i regulaminów banków i firm pożyczkowych (np. https://www.expander.pl/porownywarka).

Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne i pozwala w kilka minut zapoznać się z czymś, co w innych przypadkach zajęłoby kilka godzin czy nawet dni!

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na porównanie różnych propozycji jest skorzystanie z kalkulatorów kredytów hipotecznych oraz porównywarek internetowych. Osobiste odwiedzanie banków powinno być zupełną ostatecznością.