Bez kategorii

Oszczędzanie energii – przykłady i sposoby

obrazek

Ekologia może iść wraz z oszczędnością. Nikt nie lubi płacić wysokich rachunków, zatem może mieć ona wymiar praktyczny. Aby zacząć myśleć o oszczędzaniu należy najpierw dowiedzieć się co w ogóle powoduje jej zużycie.

Według mnie oszczędzanie należy rozpocząć od wyboru taryfy. Istnieją dwa proste rozwiązania. W przypadku taryfy jednostrefowej stawka za 1kWh naliczana jest liniowo, czyli należność naliczana jest jednakowo przez cały dzień. W przypadku taryfy dwustrefowej (dzień i noc) to w określonych godzinach będziemy płacić więcej lub mniej.

G11 – warto wybrać jeżeli nie mamy w domu ogrzewania elektrycznego, a najwięcej energii zużywamy w ciągu dnia. Taryfa jednostrefowa to najpopularniejsza propozycja na rynku.

G12 – należy rozważyć w przypadku, gdy mieszkanie ogrzewane jest elektrycznie oraz gdy posiadamy bojler. Jest to taryfa dwustrefowa.

Licznik przedpłatowy – cena energii jest zazwyczaj trochę niższa niż w przypadku standardowych taryf. Haczykiem jest jednak zapłata za nią z góry. Kupić musimy zatem określoną liczbę kWh. W przypadku wyczerpania energii, należy ponownie ją wykupić. Niektórzy potrafią zaoszczędzić w takim układzie od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Aby to się udało należy ją bezwzględnie kontrolować. Rodzaj taryfy należy ustalić bezpośrednio przed montażem licznika. Urządzenia taryfowe różnią się od siebie. Za to niestety musimy dodatkowo zapłacić. Dzienno-nocny jest droższy, a dochodzi jeszcze koszt zegara sterującego.

Kilka wskazówek jak oszczędzać:

  • Jeżeli nie korzysta się z jakiegoś pomieszczenia należy obniżyć w nim temperaturę o ok 2 stopnie. Dlatego ważne jest dostosowywanie temperatury do potrzeb. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zakręcanie grzejników podczas wietrzenia.
  • Wyłączenie standby pozwala uzyskać oszczędności – średnio to około 60 zł rocznie.
  • Używanie termostatu – w nocy obniżamy o 1 stopień. Różnica jest niezauważalna, a zużycie energii może poprawić się o jakieś 10%.
  • Pralka, podobnie jak zmywarka powinna być wstawiana tylko, jeżeli jest pełna.
  • Zmień żarówki na takie, które mają mniejszą moc.