Bez kategorii

Patelnia grillowa – jaka wybrać?

Patelnia grillowa jest jednym z tych sprzętów kuchennych, w które warto zainwestować. Dania z grilla są bardzo popularne i niezmiernie smaczne. Niestety możemy się nimi cieszyć tylko przez krótki czas lata. Czy warto kupić patelnię grillową, by przez cały rok cieszyć się daniami z grilla? 

Zdaniem dietetyków dania przygotowane na grillu są jednymi z najzdrowszych. Obróbka termiczna mięsa, warzyw, czy nawet owoców na patelni grillowej jest jedną z najzdrowszych. Jak wybrać patelnie grillową być cieszyć się smakiem dań z grilla przez cały rok?

Budowa patelni grillowej

Charakterystyczną cechą patelni grillowej jest jej dno. Patelnie grillowe mają na dnie charakterystyczne rowki, w które spływa tłuszcz, który wytopi się z mięsa. Dzięki temu nie wsiąka w mięso, które jest zdrowsze.

Patelnia grillowa Graphite 26 x 26 cm

Kształt i rozmiar patelni może być bardzo różnorodny. Mogą być okrągłe, kwadratowe, czy prostokątne. Uchwyty są z tego samego materiału co patelnia, bądź drewniane. Czasami możemy również kupić patelnie z odczepianymi uchwytami, które są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy wstawić patelnie do piekarnika.

Żeliwo, aluminium, czy stal?

Najpopularniejsze patelnie grillowe są aluminiowe, żeliwne bądź stalowe. Niektóre patelnie mają powłokę z teflonu, ceramiczną lub kamienną. Nie znaczy to jednak, że cała patelnia grillowa jest z tego materiału. Cała patelnia jest z wyżej wymienionych materiałów.

Patelnie żeliwne według wielu osób nadają potrawom doskonały smak. Inni specjaliści uważają, że podczas gotowania do potraw mogą przeniknąć niewielkie ilości żeliwa, co nie jest korzystne. Patelnie żeliwne wymagają długiego nagrzewania, ale długo trzymają ciepło, które jest równo rozprowadzone. Patelnie z żeliwa pokrytego powłoką ceramiczną, porcelanową lub inną nieprzywierająca posiadają takie zalety, jak patelnia żeliwna tylko nie wymagają impregnacji.

Co jeszcze jest ważne?

Wybierając patelnie grillowa trzeba zastanowić się, jaki rozmiar będzie dla nas najkorzystniejszy? Jak duża jest rodzina i jak dużo będziemy potraw na niej robili? Jak będziemy jej używać? Czy większość potraw będziemy przygotowywać w piekarniku, czy na kuchence?

Odpowiedź na te pytania pozwoli zdecydować jaka patelnia grillowa będzie najkorzystniejsza w naszej sytuacji. Dzięki patelni grillowej przez cały rok będzie można cieszyć się potrawami z grilla. Nastrój letniego wypoczynku w ogrodzie, gdzie królują meble ogrodowe, a ławka ogrodowa zastępuje domowe krzesła zostanie przeniesiony do naszego mieszkania nawet w środku zimy.