Bez kategorii

Rodzaje foteli bujanych

Osoby niezaznajomione z tematem foteli bujanych mogą przecierać oczy ze zdziwienia, dowiadując się, że istnieje wiele rodzajów tego mebla. Wszystko z powodu nieustannej mody na retro. Dzięki niej popularne bujaki przeżywają swoją drugą młodość.

Wykorzystując odpowiednie materiały oraz wzornictwo, możliwe jest przeniesienie tradycyjnego w założeniach przedmiotu również do nowoczesnych wnętrz. W niniejszym artykule zostaną przedstawione modele, które z powodzeniem zawojują współczesne mieszkania.

Nowoczesne

Nie sposób uciec od skojarzeń łączących fotel bujany z Dziadkami. Są to jak najbardziej pozytywne skojarzenia, pozwalające na powrót do czasów dzieciństwa.  Zwykle był on wykonywany z drewna, będącego najpowszechniejszym tworzywem służącym do budowania siedzisk na płozach. Dlatego pierwszą myślą będzie naturalnie umieszczenie go we wnętrzu stylizowanym na prowansalskie.

Obecnie, mimo ciągłej chęci sięgania po drewno postanowiono korzystać również z innych półfabrykatów. Założenie bowiem zakładało dostosowanie bujaków do współczesnych przestrzeni, inspirowanych chociażby skandynawskim zacięciem.  Doszło zatem do połączenia drzewa z metalem, poprawiając tym samym jego design. Efekt? Fotel bujany przestał być jedynie (co prawda wciąż pożądanym) reliktem przeszłości, a stał się konkurującym z nowoczesnymi meblami dziełem. Kluczem do sukcesu jest zestawienie lekkości wykonania z surową estetyką.

Sufitowe

Ludzie ceniący sobie nieortodoksyjne wykorzystywanie mebli z pewnością zdecydują się na fotel bujany, w którym rezygnuje się z płozów na rzecz sufitu. Jakkolwiek absurdalnie może to zabrzmieć na początku – jeśli posiadamy dostatecznie mocny strop, możemy zawiesić „bujaka” niemal w każdym pomieszczeniu naszego lokalu. O dziwo jest przy tym mobilny, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go również na działce. Wystarczy prosta instalacja w ogrodzie.

Decydując się na fotele bujane większych rozmiarów, zauważymy, że wizualnie bardzo przypominają hamaki. Nie należy się przy tym obawiać o ich mobilność. Mała waga i wygoda w przenoszeniu pozwoli bez problemu wsadzić je do samochodowego bagażnika.

Rattanowe / wiklinowe

Wracając jeszcze do ogrodu, to niestety nie ma co liczyć na to, że wstawienie tam nowatorsko wykonanych foteli bujanych będzie dobrym pomysłem. Co innego z tymi wykonanymi z rattanu lub wikliny. Są to tworzywa okazale prezentujące się na meblach dedykowanych poza dom, do miejsc takich jak taras czy właśnie ogród. Składa się na to ich wygoda oraz, przede wszystkim, wysoki stopień odporności na deszcz i chłód.

Podsumowanie

Jak widać, fotel bujany świetnie zaadoptował się do dzisiejszych realiów. Dlatego im szybciej zostanie podjęta decyzja o jego wykorzystaniu, tym lepiej.

 

Bogaty asortyment foteli bujanych, ale również innych mebli znajdziemy na https://multiglob.pl