Bez kategorii

Wykończenie pod klucz – o tych kwestiach nie zapomnij!

Kiedy odbieramy nasze pierwsze nowe mieszkanie, myślimy tylko o tym, by jak najszybciej je urządzić i móc się wprowadzić. Stan deweloperski nie pozwala na zamieszkanie, dlatego wykończenie pod klucz będzie pierwszym krokiem, jaki podejmiemy. O czym nie można zapominać?

Jak to w życiu bywa – zazwyczaj po jednym wielkim wydarzeniu przychodzą kolejne, które każą nam jeszcze bardziej się zaangażować. Tak właśnie jest z zakupem nowego mieszkania w stanie deweloperskim. Aby móc w nim zamieszkać, musimy wykończyć je pod klucz, a więc doprowadzić do takiego stanu, w którym będą już w nim wszystkie meble, elementy infrastruktury mieszkaniowej, pomalowane ściany, położone podłogi, podłączone wszelkie media, wykończone sufity, drzwi oraz okna, a nawet zainstalowane dodatki.

Często jednak – w ferworze pracy i obowiązków związanych z wykańczaniem mieszkania – zapominamy o kilku istotnych kwestiach. Jakich?

Odpowiednie oświetlenie to podstawa dobrego życia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednio zainstalowane oświetlenie w mieszkaniu. Mowa tu o wszystkich jego pomieszczeniach – czy to kuchni, łazience, salonie, czy też sypialni. Źle dobrane żarówki oraz niekorzystnie umiejscowione źródła światła mogą naprawdę źle odbić się na naszym zdrowiu zarówno fizycznym (w postaci problemów ze wzrokiem), jak i psychicznym (w postaci złego samopoczucia oraz zmęczenia).

Materiały hipoalergiczne pozwolą uniknąć przykrości

Jeśli jesteśmy alergikami, bądź którykolwiek z domowników nim jest, powinniśmy zadbać o to, by podczas wykańczania wnętrz nie używać materiałów oraz dodatków, które wywołują reakcje uczuleniowe. Najlepiej już w sklepie dopytać o to, czy dany materiał (na przykład wykładziny dywanowej, dywaniku, kanapy czy też koca) nie jest materiałem drażliwym – a więc takim, który wywoła u alergika silne reakcje.

Zdaj się na kolorystykę, która Cię nie przytłoczy

Wielkim problemem podczas wykańczania wnętrz pod klucz jest również wybieranie odpowiednich kolorów do pomieszczeń. O ile nieodpowiedni kolor łazienki czy kuchni da się jeszcze przeżyć, o tyle kolorystyka salonu albo co gorsza sypialni, gdzie spędzamy wiele czasu i mamy się w nich zrelaksować, jest naprawdę istotna. Zapamiętaj, by unikać w tych pomieszczeniach barw silnie intensywnych i pobudzających – a więc czerwieni, ostrej żółci oraz pomarańczy.

Mieszkanie wykończone „pod klucz” (źródło: Studio Loko).

A jeśli nadal masz problemy z wykończeniem swojego mieszkania pod klucz – po prostu skorzystaj z pomocy doświadczonego i profesjonalnego projektanta wnętrz. On zadba o te (i wiele innych) kwestii związanych z wykończeniem każdego domowego wnętrza.